Data

6 listopada 2012
Zakończone!

Polsko-Litewski Kongres Młodzieży

W ciągu 5 lat działalności Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży zrealizowano 292 projekty, w których uczestniczyło prawie 7 tys. młodych ludzi. W dniu 6 listopada podczas odbywającego się w Warszawie Polsko-Litewskiego Kongresu Młodzieży dyskutowano na temat budowania mostów przyjaźni między obydwoma narodami oraz nagrodzono najlepsze inicjatywy realizowane w ramach Funduszu.

Podczas spotkania odczytano listy premierów obu państw ? Donalda Tuska i Andriusa Kubiliusa, którzy zadeklarowali wsparcie dla Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Polski premier zaznaczył, że Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży jest w dużej mierze realizacją naszych marzeń o zjednoczonej Europie bez barier, granic i uprzedzeń. Według premiera Litwy inwestycja w wymianę młodzieży obu krajów najlepiej służy budowaniu polsko-litewskiej przyjaźni.

?Pięć lat istnienia Funduszu wskazuje wyraźnie, jak istotną rolę spełnia on w dziele wzajemnego poznania się Polaków i Litwinów, bez którego niemożliwa jest budowa partnerskich relacji? ? zaznaczył w liście do młodzieży Donald Tusk. ? zaznaczył w liście do młodzieży Donald Tusk.

Podczas panelu dyskusyjnego socjolodzy, politolodzy, przedstawiciele władz i instytucji nadzorujących prace funduszu rozmawiali z młodzieżą o specyfice relacji polsko-litewskich oraz inicjatywach, które mogą wpłynąć na przyszłość kolejnych pokoleń. Ważnym tematem była także rola lidera młodzieżowego w kształtowaniu porozumienia pomiędzy narodami. Konkluzje z dyskusji pokazują, że warto inwestować w młodych ludzi, ponieważ to oni w przyszłości będą budować wspólne, symboliczne mosty.

Fot. Krzysztof Kuczyk

Fotorelacja z Kongresu