Śladami fantastycznych bestii

English title: The footsteps of Fantastic Beast

OPIS PROJEKTU

Projekt „Śladami Fantastycznych Bestii” był dla młodzieży niesamowitą przygodą, której celem było doświadczenie pracy zespołowej, zmiana perspektywy i aktywne uczestnictwo w życiu społecznym. Projekt opierał się na działaniach artystycznych, odnoszących się do tematu spotkania. Podwójny charakter projektu czyli wyjazd polskiej i ukraińskiej grupy, pozwolił młodzieży na zmierzenie się z zupełnie inną rzeczywistością. Dzięki wizycie na Ukrainie i w Polsce uczestnicy poznali od środka kulturę obu krajów, zmierzyli się z trudnościami związanymi z różnicami kulturowymi, jednocześnie znajdując wiele wspólnych cech dla obu narodowości.

Na Ukrainie uczestnicy mieli okazję rozmawiać z lokalną czarownicą, cieszyć się magią przyrody, poznać tradycyjne formy sztuki, której celem było przyniesienie pomyślności ludziom ją tworzącym lub obdarowanym. W Polsce natomiast tworzyli magiczne amulety, malowali na wodzie, a także stworzyli spektakl w technice teatru cieni na podstawie poznanych legend. Wszystkie działania zmierzały do przygotowania wydarzenia dla ukraińskich i polskich dzieci, ważna była współpraca i zaangażowanie.

Ważnym aspektem wymiany była zmiana jaka dokonała się w uczestnikach „pierwszy raz poczułem jaką radością jest prowadzenie zajęć dla dzieci”, „po tej wymianie mój cały światopogląd został przewartościowany”, „nareszcie rozumiem co to znaczy mieć przyjaciół” są to słowa uczestników, które świadczą o prawdziwym sukcesie projektu.

REZULTATY PROJEKTU

Największym sukcesem projektu jest pozyskanie kolejnych członków do sekcji młodzieżowej oraz zrealizowanie dwóch wydarzeń dla dzieci na Ukrainie i w Polsce. Przygotowanie tych wydarzeń od początku do końca było w rękach młodzieży, a opiekunowie stanowili wsparcie merytoryczne, dla młodych osób było to wyzwanie z którym mierzyli się pierwszy raz i mieli wiele wątpliwości, dlatego pozytywny efekt ich przygotowań, jest największym sukcesem projektu.

Program

Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży

Organizator

Lubski Dom Kultury

Partner

Наше Поділля

Kraj realizacji projektu Polska / Ukraina
Miejsce działań Busza, Lubsko
Kraj finansujący projekt Polska
Liczba dni trwania projektu 10
Liczba uczestników młodzieżowych 14
Liczba liderów / opiekunów 4
Rok realizacji projektu 2017
Wróć do bazy projektów