Moje Nowe – Stare Miasto. Subiektywny polsko-ukraiński przewodnik

English title: My New – Old Town. Subjective Polish- Ukrainian guide.

Rezultaty projektu

Inspiracją tematyki projektu było odzyskanie 1.01. 2022r. przez Nowe Miasto praw miejskich. Głównym celem projektu było przeżycie fantastycznej historyczno-turystycznej przygody, na którą złożyły się: poznanie historii Nowego Miasta, stworzenie przez młodzież, uczestników projektu mini przewodnika po nowym mieście drogą do powstania którego było wybranie przez młodzież ciekawych, czasami nieoczywistych miejsc w Nowym Mieście, stworzenie ich opisu, zapisanie wspomnień mieszkańców Nowego Miasta dotyczących tych miejsc i zakodowanie ich w kodach QR oraz samodzielne zbudowanie gry miejskiej. Obie prace powstały w dwóch językach: polskim i ukraińskim. Już dzisiaj spacerując uliczkami Nowego Miasta i malowniczym brzegiem nowomiejskiego zalewu, można zeskanować kod QR i dowiedzieć się czegoś ciekawego o odwiedzanym miejscu. Można również zagrać w grę miejską i aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Ponadto odbyły się również warsztaty plecionkarskie prowadzone przez mistrza plecionkarstwa p. Wojciecha Świątkowskiego, podczas których młodzież wyplatała z wikliny piękne kosze, które posłużyły nam do utworzenia wiklinowego polsko-ukraińskiego serca przyjaźni. Były również warsztaty wyszywanki, na których młodzież samodzielnie wykonała piękne hafty, które zdobią tradycyjne papierowe pocztówki projektowe. Powstała również ogromna „Nieoczywista pocztówka”, w ramce której można wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie z Nowego Miasta. Podczas warsztatów tanecznych powstał fantastyczny projektowy flash mob!
Zaproszenia od grupy projektowej:
„Zapraszamy Cię na czterdziestominutowy spacer szlakiem projektowego „Subiektywnego polsko – ukraińskiego przewodnika” po Nowym Mieście. Zabierz ze sobą telefon z aplikacją odczytującą kody QR. Na dziedzińcu szkoły, na Rynku Głównym, Zielonym Rynku, ul. Waryńskiego, nad Nowomiejskim Zalewem umieściliśmy siedem tablic. Na pewno uda Ci się je odnaleźć, zeskanować i odczytać. Serdecznie zapraszamy! Dowiedz się więcej o Nowym Mieście?”
„Na dziedzińcu Zespołu Szkół w Nowym Mieście, przy ul. Ciechanowskiej 15, znajduje się ogromna, Nieoczywista Pocztówka z Nowego Miasta – serdecznie zapraszamy Ciebie, Twoich przyjaciół i rodzinę do wykonania pamiątkowego zdjęcia w naszej projektowej pocztówce! Ogromnie zachęcamy przesłania pozdrowień do osób, które są bliskie Twemu sercu ? Niech Pozytywna energia, przyjaźń i uśmiech płynące od grupy projektowej z Nowego Miasta i Kijowa, dotrą do najdalszych zakątków świata!!!”

 

Program

Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży

Organizator

Zespół Szkół im. Integracji Europejskiej w Nowym Mieście

European Integration School Complex in Nowe Miasto

Kraj realizacji projektu Polska
Miejsce działań Nowe Miasto
Kraj finansujący projekt Polska
Liczba dni trwania projektu 8
Liczba uczestników młodzieżowych 24
Liczba liderów / opiekunów 4
Rok realizacji projektu 2022
Wróć do bazy projektów