EKO ETNO MODA

English title: ECO ETHNO FASHION

OPIS PROJEKTU

EKO ETNO MODA pod takim hasłem młodzież z Polski i Ukrainy współdziałała realizując projekt edukacyjno – kulturalny dofinansowany z Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej. Organizatorem działań była Fundacja Promocji i Wspierania Twórczości CONVIVO, które to działania kreatywnie i aktywnie zrealizowali młodzi ludzie z Pałacu Młodzieży im. J.Tuwima w Łodzi oraz z Centrum Zajęć Pozaszkolnych ZMINA z Krzywego Rogu na Ukrainie. Zadania wynikające z projektu były realizowane równolegle w Łodzi, Przesiece i Krzywym Rogu. Za pośrednictwem narzędzi internetowych uczestnicy projektu nawiązali dialog międzykulturowy oraz stworzyli i opublikowali na TIK TOKU, krótkie filmiki pt.”EKO PRZEPIS”, zachęcające do kreatywnego wykorzystywania surowców wtórnych. Czerpiąc inspiracje z otaczającej natury, obserwacji życia codziennego i aktualnych trendów ekologicznych oraz modowych, młodzież za sprawa twórczej fantazji stworzyła unikalną kolekcję strojów, która została zaprezentowana podczas pokazu mody w ramach wydarzenia PRZESIEKA EKO FASHION. Kreacje, które powstały w Polsce i na Ukrainie zostały również uwiecznione podczas plenerowej sesji fotograficznej w Przesiece I Krzywym Rogu. Połączenie ekologicznej twórczości z otaczającą naturą zaowocowało stworzeniem oryginalnego kalendarza na rok 2021, którego autorami w roli fotografów, twórców strojów oraz modeli są uczestnicy projektu EKO ETNO MODA.

Rezultaty projektu

Młodzież z Polski i Ukrainy współdziałając przez cały czas trwania projektu EKO ETNO MODA nakręciła 8 tutoriali EKO PRZEPIS, które pokazują jak z surowców wtórnych stworzyć w domowych warunkach oryginalny dodatek do garderoby, powstałe filmiki zostały zamieszczone na TIK TOKU oraz na wydarzeniu projektowym na FB. Każdy z uczestników nakręcił krótki filmik – autoprezentacje według własnego pomysłu, zawierającą przekaz odnośnie swoich zainteresowań. Filmowe wizytówki zostały opublikowane na TIK TOKU oraz zostały wplecione do reportażu, który został zamieszczony w mediach społecznościowych.
Młodzież przeprowadziła w Przesiece i Krzywym Rogu fotograficzne happeningi PRZYMIERZALNIA podczas których wykonywali portrety przechodnim pozującym w ekologicznych ozdobach wykonanych przez młodzież. Powstałe portrety zostały zamieszczone na wydarzeniu projektowym na FB.
Wynikiem kreatywności i dużego zaangażowania młodzieży jest kolekcja 12 autorskich ekologicznych strojów, własnoręcznie zaprojektowanych i wykonanych przez uczestników. Powstałe stroje zostały zaprezentowane mieszkańcom gminy Podgórzyn podczas plenerowego wydarzenia PRZESIEKA EKO FASHION w formie pokazu mody, następnie zostały sfotografowane w plenerach w Przesiece i Krzywym Rogu. Powstały materiał zdjęciowy posłużył do wydania unikalnego kalendarza na rok 2021 w formie drukowanej i cyfrowej opublikowanej na stronach www partnerów i rozesłanej przez uczestników do swoich bliskich i kolegów.
Przez cały czas trwania projektu, młodzież gromadziła materiał filmowy i zdjęciowy, który posłużył do zmontowania reportażu zamieszczonego w mediach społecznościowych partnerów oraz na FB PDM TV SLAVUTYCH, partnera z ubiegłorocznego wspólnego projektu wymiany młodzieży. Z wykonanych zdjęć uczestnicy przygotowali otwartą wystawę w Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi, na otwarcie której zostali zaproszenie uczestnicy zajęć Pałacu oraz mieszkańcy osiedla Retkinia. relacja z otwarcia wystawy została zamieszczona na stronie Pałacu Młodzieży.
Podsumowując wszystkie działania i rezultaty projektu EKO ETNO MODA, który w swojej formule był pionierski z uwagi na dominującą formę online przyniósł wymierne korzyści edukacyjne. na pierwszy plan wysuwają się poszerzone horyzonty z zakresu edukacji cyfrowej i pokonaniu barier komunikacyjnych w świecie wirtualnym, nawiązania dialogu i relacji na kanwie ekologii i mody. Realizacja projektu wzmocniła zaangażowanie młodych ludzi w działania proekologiczne, kreatywne podejście do recyklingu i adoptowania pomysłów do życia codziennego. Istotnym walorem udziału w projekcie była możliwość tworzenia, która została wykorzystana do stworzenia „produktów” dostępnych dla każdego i do użytku na co dzień. Wypracowana kolekcja eko strojów spotkała się z dużym zainteresowaniem i Fundacja Promocji i Wspierana Twórczości CONVIVO otrzymała propozycję zaprezentowania kolekcji w Muzeum Fabryki w Łodzi. Realizacja projektu EKO ETNO MODA dla Fundacji okazał się nowym, rozwijającym doświadczeniem, które zbudowało kompetencje cyfrowe kadry, otworzyło nowe możliwości do realizacji pomysłów online. Nawiązana współpraca z Centrum Zajęć Pozaszkolnych ZMINA wprowadziła Fundację w świat mody inspirowanej folklorem, wzbogaciła warsztat związany z designem o nowe elementy.

Program

Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży

Organizator

Fundacja Promocji i Wspierania Twórczości CONVIVO

CONVIVO Fundation for Promotion and Support of Creativity

Partner

The center of non-formal establishment ZMINA ciyi council of Kryvyi Rih

The center of non-formal establishment ZMINA ciyi council of Kryvyi Rih

Kraj realizacji projektu Online
Miejsce działań Łódź
Kraj finansujący projekt Polska
Liczba dni trwania projektu 7
Liczba uczestników młodzieżowych 28
Liczba liderów / opiekunów 4
Rok realizacji projektu 2020
Wróć do bazy projektów