Polsko-Ukraińska bajka: różne kultury, wspólne wartości

English title: Polish-Ukrainian Fairy Tale: different cultures, common values

OPIS PROJEKTU

O prawa człowieka trzeba walczyć co udowodnili młodzi ludzie z Polski i Ukrainy. Młodzi aktywiści wspólnie przygotowali krótkie historyjki, które mają uświadomić ich rówieśnikom konsekwencje nieprzestrzegania praw człowieka.

Opowiastki nawiązują do postaci z bajek i mają różne formy graficzne, m.in. komiksu, filmików animowanych i pocztówek. Wszystkie prace można zobaczyć na specjalnie utworzonym wydarzeniu pt. Polish-Ukrainian fairy tale: different cultures, common values w mediach społecznościowych oraz na profilach polskiej organizacji pozarządowej ? Fundacji Europejskiego Instytutu Outsourcingu i ukraińskiej NGO Stella oraz w specjalnie utworzonym wydarzeniu. Powstałe bajki i akcje społeczne to efekt warsztatów zrealizowanych w ramach wymiany młodzieżowej pt. ?Polish-Ukrainian fairy tale: different cultures, common values?, której celem jest podniesienie świadomości na temat przestrzegania praw człowieka na świecie.

Realizacja projektu była podzielona na kilka części: trzydniowe spotkanie online, kilkudniowe warsztaty Cieszynie i Charkowie (jednocześnie) oraz kampania informacyjna. Spotkania były okazją do wymiany poglądów i spostrzeżeń dotyczących praw człowieka pomiędzy młodzieżą z Polski i Ukrainy. Młodzież zwróciła uwagę m.in. na prawa osób niepełnosprawnych i mniejszości seksualnych oraz zwiększenia świadomości na temat komfortu życia i sytuacji na świecie.

Rezultaty projektu

Główną wartośc edukacyjna projektu to nabycie przez uczestników nowych umiejętności związanych z inicjowaniem i przedsiębiorczością związana z promocją praw człowieka. Młodzież nauczyła się budować dialog poprzez budowanie postaw otwartości i zrozumienia ws´ród młodych osób

Młodzież przygotowując i inicjując projekt chciała dotrzeć do swoich rówieśników i kolegów ze społeczności lokalnej (szkoła, młodzież zrzeszona w organizacjach pozarządowych). Dlatego wykorzystaliśmy różnorodne narzędzia i metody ze świata wirtualnego aby dotrzeć do wszystkich i pokazać co udało się nam osiągnąc. Stworzyliśmy przykłady akcji lokalnych, które zachęcają do promocji praw człowieka. Ponadto opracowaliśmy bajki, które były promowane przez uczestników podczas 7-dniowej infokampani.

1) ?Inkluzywność miasta? – seria pocztówek oparta na zdjęciach prawdziwych ukraińskich miast z ilustracjami postaci z kreskówek i ich interakcji z miastem. Seria ma na celu podniesienie świadomości na temat komfortu życia w miastach, a także pokazanie różnych rzeczywistych zmagań, które faktycznie pojawiają się podczas życia w danym mieście. Oprócz pocztówek mają na celu rozpoczęcie dialogu na temat sposobów ulepszania miast, sugerując z humorem pewne myśli / opinie, które są reprezentowane przez ilustrowane postacie.
To wspólny projekt projektantki Anny Romanovych i urbanisty Alyony Kuzhym z Ukrainy.

?Dzieci i ich życie codzienne? – seria małych pocztówek, która ma na celu przedstawienie niektórych epizodów z życia dzieci, przedstawiających codzienne zmagania i dzieci ze specjalnymi potrzebami.
Wykonane we współpracy projektantki Anny Romanovych i młodzieżówki Sashy Lamaalem z Ukrainy.

2) Gra symulacyjna ?Pewnego razu w Skyrim?. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie są prawa człowieka i jakie masz prawa? Nie? W tym przypadku masz niepowtarzalną okazję do wzięcia udziału w fascynującej grze planszowej-bajce z elementami DND. Gracze będą musieli zanurzyć się w bogatym świecie, w którym moralność zostanie podniesiona, świecie, w którym każda podjęta decyzja może wpłynąć na rozwój fabuły, a błędy mogą kosztować.

Główną ideą naszego projektu jest nieformalne szkolenie z gry w bajek dla każdego. Uczestnicy mają realną szansę na samodzielne ustalenie, czym są prawa człowieka i jak są wdrażane lub łamane w określonych sytuacjach, aby poczuć realne trudności, na drodze przygody związanej z tematem praw człowieka i spróbować go rozwiązać, ale na jednocześnie baw się w towarzystwie podobnie myślących ludzi. Nasz zespół twórców jest przekonany, że w podobnych metodach znajdziemy równowagę pomiędzy nauką a ciekawym spędzaniem czasu dla wszystkich zainteresowanych tym projektem.

3) Projekt ?Prawa to nie bajka | ????? – ?? ?? ?????? składa się z dwóch części: flash moba i teledysku.
? Pierwsza część projektu ?Silent Flash Mob? została już wdrożona. Jego istotą było to, że wolontariusze, trzymając plakaty na aktualne tematy (przemoc, równość, zastraszanie, dyskryminacja, łamanie praw człowieka), zachęcali ludzi do myślenia, szokowania, zdejmowania różowych okularów i otwierania oczu na wszystko, co dzieje się wokół, każdy minuta.
? Druga część projektu to teledysk do realizacji za kilka dni. Zdjęcia i filmy zrobione podczas flash mobu zostaną wykorzystane do wideo, zostaną również dodane muzyka, napisy i akompaniament głosowy. Ten film, trwający 1 minutę, będzie rozpowszechniany za pośrednictwem różnych platform mediów społecznościowych, aby objąć możliwie największą liczbę odbiorców i rozpocząć dyskusję w społeczeństwie.

4) Wystawa zdjęć online ?Przed i (po)?

Życie to nie bajka? Od początku konfliktu zbrojnego we wschodniej części Ukrainy w 2014 roku i aneksji Krymu na Ukrainie przebywa około 1,5 miliona osób wewnętrznie przesiedlonych. Mimowolnie ograniczano im prawa, często bez domu i pracy.
Chcemy zwrócić na to uwagę poprzez internetową wystawę zdjęć osób, które opuściły swoje domy, ponieważ problem nadal istnieje.

5) ?Cios wolności?

Bajka ?Cios wolności? pokazuje niektóre z podstawowych praw człowieka zilustrowane historią wiatrów, które nauczyły się, że muszą się zjednoczyć, aby ich prawa były przestrzegane.

Wykonane we współpracy projektantki Zofii Orzechowskiej z Anią Wołek Olą Padewską

6) Komiks ?Skarbek?

Opowiada historię Skarbka, który po wielu latach spędzonych w podziemiu postanawia sprawdzić, jak ludzie korzystają ze swoich praw i przywilejów. I widzi? wojny, przemoc, demonstracje itp. Na sam koniec stwierdza, że ??życie pod ziemią z górnikami jest przyjemniejsze.

Wykonane we współpracy projektanta Bartosza Ostrowskiego i Macieja Wyciska, Katarzyny Kłosek

7) Komiks ?Kupidyn?

Komiks w zabawny sposób przedstawia historię Kupidyna, który jest przeciwny ruchowi LGBT, ale kiedy on sam zostaje trafiony strzałą Kupidyna i zaczyna lepiej odczuwać i rozumieć miłość, zmienia się ona nie do poznania

Wykonane we współpracy projektantki Moniki Srogi oraz Katarzyny Durajskiej i Hanny Golis

8) Bajka o nosorożcach i ptakach

Bajka o nosorożcach i ptakach – wszystko o zrozumieniu, a nie osądzaniu Kiedyś w środku dzikiej i tajemniczej Afryki istniała wielka sawanna. Istniały dwa duże stowarzyszenia zwierząt – rodzina nosorożców i rodzina ptaków. Obie rodziny były od dawna wyobcowane, że nawet najstarsze zwierzęta nie pamiętają starych dobrych czasów między Ptakami a Nosorożcami. Czasy stają się coraz trudniejsze z każdym dniem, głód, susza i choroby mają duży wpływ na zwierzęta sawanny. Oba społeczeństwa borykały się z poważnymi problemami. Z powodu ogromnej suszy ptaki miały coraz mniej pożywienia. W tym samym czasie nosorożce walczyły z plagami robaków, robaków

Program

Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży

Organizator

Fundacja Europejski Instytut Outsourcingu

European Outsourcing Institute Foundation

Partner

KHARKIV NON-GOVERNMENTAL ASSOCIATION FOR ACTIVE YOUTH ?STELLA?

KHARKIV NON-GOVERNMENTAL ASSOCIATION FOR ACTIVE YOUTH ?STELLA?

Kraj realizacji projektu Online
Miejsce działań Orzesze
Kraj finansujący projekt Polska
Liczba dni trwania projektu 7
Liczba uczestników młodzieżowych 28
Liczba liderów / opiekunów 5
Rok realizacji projektu 2020
Wróć do bazy projektów