(po)ŁĄCZY(ł) nas Bug

OPIS PROJEKTU

Postanowiliśmy z naszymi przyjaciółmi z Fundacji AVE z Warszawy lepiej poznać tereny Bugu, bo właśnie tutaj przenikają się kultury naszych krajów. Z perspektywy kajaka i roweru świat wygląda zupełnie inaczej. Mnie najbardziej podobały się spontaniczne spotkania i rozmowy ze starszymi mieszkańcami poleskich i podlaskich wsi. Dzięki nim dowiedziałam się, że funkcjonował tutaj specyficzny język chachłacki, będący mieszaniną polskiego i ukraińskiego.

Przez 10 sierpniowych dni młodzi ludzie z Polski i Ukrainy wyruszali na szlak. Część grupy płynęła kajakami granicznym Bugiem z Gołębia do Mielnika, część jechała wzdłuż rzeki rowerami. Po drodze odwiedzali rozmaite miejsca – klasztory, cerkwie, ale też urokliwe wsie z drewnianymi domami, poznawali miejscowe legendy, tańczyli z zespołem „Biedronki” ze wsi Ślipcze, tkali z Kołem Gospodyń Wiejskich z Dąbrowy. Odbyli dziesiątki rozmów, pokonali wodą i lądem ponad 700 kilometrów. A w trakcie codziennych warsztatów dziennikarskich, filmowych i fotograficznych przygotowywali dwa subiektywne przewodniki – papierowy oraz filmowy.

?Mamy nadzieję, że efekty naszej pracy zainspirują Was do aktywności. Nie stworzyliśmy tradycyjnego przewodnika. Opowiedzieliśmy o tym, co nam wydało się unikatowe i inspirujące. Obejrzyjcie nasz film i… Ruszcie się z miejsca. Warto!? –  Magda, 17 lat

REZULTATY PROJEKTU

Największym sukcesem projektu jest satysfakcja młodzieży. To, że pisali w ankietach, iż najważniejsze było dla nich zdobycie nowych umiejętności (pisanie tekstów, robienie zdjęć, przełamanie własnych ograniczeń, odwaga do nowych wyzwań…), a także to, że uczestnicy bardzo się polubili i pogłębili swoją znajomość. Kontaktują się stale w oparciu o grupę na Facebook?u i projektują kolejne wspólne przedsięwzięcia. Miłe jest to, że myślą w nich o tym, co mogliby zrobić dla innych w ramach takiego projektu. To istotna wartość – przekroczenie siebie, myślenia o sobie i swoich sprawach.

W ramach projektu powstał multimedialny przewodnik, dostępny tutaj.

Program

Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży

Organizator

Fundacja AVE

Partner

??????????? ???? ? ? ? - ? ? ? ? ? ? ? ? ? ""

Kraj realizacji projektu Polska / Ukraina
Miejsce działań rzeka Bug na odcinku Gołębie-Mielnik
Kraj finansujący projekt Polska
Liczba dni trwania projektu 10
Liczba uczestników młodzieżowych 30
Liczba liderów / opiekunów 8
Rok realizacji projektu 2017
Wróć do bazy projektów